Digitalne pravice otrok – brezplačen posvet za starše in strokovne delavce

26. oktobra ob 12. uri bo potekal strokovni posvet o digitalnih pravicah otrok.

Tema meseca so digitalne državljanske, politične, kulturne, ekonomske in socialne pravice mladih v Sloveniji. Posvet boste lahko v živo spremljali na portalu Arnes Video na naslednji povezavi.

Na posvetu bodo sodelovali dr. Jelena Burnik, vodja mednarodnega sodelovanja in nadzora pri Informacijskem pooblaščencu, Pika Šarf, raziskovalka na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in dr. Jože Ruparčič, namestnik varuha človekovih pravic.

Spletni časopis OKTOBER

Mesec oktober se poslavlja in narava bo kmalu potonila v zimsko spanje. Vse se je umirilo in že lahko opazimo prve odtenke oranžnih tonov. V nasprotju z naravo smo mi pohodili pedala in oddrveli prvim ocenam naproti. Oktober je bil pester posebno za devete razrede. Imeli smo kar dva dneva dejavnosti. Na naravoslovni dan smo se odpravili v Logarsko dolino. Imeli smo tudi tehnični dan na temo poklicne usmerjenosti. Čas, ko bomo morali oddati prijavnice za srednje šole, bo tu kot bi mignil. Seveda pa ima oktober svoj čar tudi zaradi krompirjevih počitnic. Po prvih testih bo vsem prijalo malo počitka, da bomo lahko novembra sprejemali nova znanja in spretnosti.

Ajda Oblak

Čas v OPB

V septembru in oktobru smo, v času po pouku, doživeli in ustvarili mnogo zanimivega. Igrali smo se v peskovniku, na igralih, z žogo in gumitvistom. Brali knjige, pisali domače naloge, se igrali z namiznimi igrami, kockami. Likovno smo ustvarjali o vremenu, noči čarovnic in mesecu požarne varnosti. Uživali smo.

Učiteljica Lucija Kranjc

RAZIGRAN UŽIVAJ DAN!

je osrednja tema letošnjega Teden otroka®, ki se bo začel v ponedeljek, 4. oktobra 2021.

Kot protiutež posledicam epidemije COVID-19 želimo poudariti pomen igrivosti, sproščenosti in druženja, zato se bomo v Tednu otroka tokrat posvetili igri in igranju.

Poslanico, ki je tokrat prvič v stripu, je pripravil Boštjan Gorenc – Pižama, ilustriral pa jo je Jaka Vukotič.

Spletni časopis SEPTEMBER

Tako, za nami so poletne počitnice in spet je napočil čas, da sedemo v šolske klopi. Kljub določenim ukrepom in nošenju mask smo veseli, da smo lahko v šoli. Mislim, da si nihče ne želi ponovitve lanskoletnega scenarija.

V šolsko leto smo vstopili s polno paro. Kljub temu da ostajamo v matičnih učilnicah, se imamo dobro in smo veseli, da se lahko družimo. Že v mesecu septembru smo imeli dva športna dneva: pohod in kolesarjenje. Športne dni z veseljem »od delamo« in si tako popestrimo mesec. Osmošolci so ta mesec uživali tudi na naravoslovnem dnevu na Golteh.

Ajda Oblak

Vabilo na Ulico obrti in 53. mednarodni sejem obrti in podjetnosti (MOS) v Celju (15. – 19. september 2021)

Ulica Obrti – predstavitev obrtnih poklicev

Kljub velikim možnostim za zaposlitev in nadaljnjo poklicno kariero in prizadevanj gospodarstva premalo otrok odloča za izobraževanje na srednjem poklicnem nivoju. Veliko poklicev na srednji poklicni ravni je deficitarnih, zato je promocija poklicev in predstavitev kariernih možnosti mladim zelo pomembna.

Obrtno–podjetniška zbornica Slovenije s svojimi člani in območnimi obrtno-podjetniškimi zbornicami v sodelovanju s Centrom RS za poklicno izobraževanje, ter srednjimi poklicnimi in strokovnimi šolami, bo tudi letos pripravila tako imenovano Ulico obrti, v dvorani L1, kjer bo predstavljenih 11 zanimivih obrtnih poklicev ter domača in umetnostna obrt. Osrednja točka ulice bo »Vajeniška pisarna«, kje bodo lahko vsi zainteresirani prejeli vse informacije o vajeniškem sistemu izobraževanja v Sloveniji.

Ulica obrti bo organizirana po načelu »vse na enem mestu«, saj boste hkrati lahko videli demonstracijo posameznih poklicev, vključitev dijakov v proces praktičnega usposabljanja z delom, dobili informacije srednjih šol in Centra RS za poklicno izobraževanje ter spoznali strokovno podporo obrtno-zborničnega sistema. Učenci se bodo lahko tudi sami aktivno vključili v izdelavo izdelka oziroma storitve in se preizkusili v posameznem poklicu.

Nekaj vstopnic za učence, ki bodo obiskali sejem, bo na voljo pri svetovalni delavki Silvi Dešman.

Obvestilo o samotestiranju

Z Ministrstva za zdravje so sporočili, da so testi za samotestiranje učencev in dijakov na voljo v lekarnah od ponedeljka, 30. 8. 2021.

Učencu od 7. do 9. razreda pripada 5 hitrih antigenskih testov na mesec, ki jih učenec oziroma njegovi starši ali zakoniti zastopniki pridobijo v lekarni po predložitvi kartice zdravstvenega zavarovanja.

NIJZ priporoča, da učenci samotestiranje izvedejo v nedeljo zvečer ali v ponedeljek zjutraj, saj v primeru pozitivnega testa (in kasnejši potrditvi okužbe s testom PCR) v karanteno ne bo potrebno celotnemu oddelku.

Več informacij o samotestiranju je na spletni strani NIJZ: https://www.nijz.si/sl/samotestiranje

Prihajajoči dogodki

Šolski koledar